Akcję PIT czas zacząć - ulga rehabilitacyjna.
Teoretycznie zasady rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej od wielu lat nie uległy znaczącym zamianom. Jednak w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych która obejmuje swym zakresem rok 2012 znalazł się zapis uszczelniający poprzez ograniczenie możliwości zastosowania ulgi określonej kwotowo przez "ust 7c. w art 26 w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
- 1) wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
2) okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
3) okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych."
Zapis ten choć obowiązuje od roku 2012 został uznany, za praktycznie zbędny, przez wyrok NSA z 13 grudnia 2012 r. sygn. akt II FSK 902 do 906/10 w którym stwierdzono, że już w poprzednim stanie prawnym podatnik zobowiązany był udowodnić fakt istnienia podstaw do poniesienia stosownych kosztów.
Czyli jeśli chcemy dokonać kwotowego odliczenia od podstawy opodatkowania, korzystając z ulgi rehabilitacyjnej musimy zabezpieczyć stosowne dowody odbycia zabiegów np zaświadczenia lub rachunki za rehabilitację, ale też skierowanie na jej odbycie.
PIT: Ulga rehabilitacyjna tylko z dowodem odbycia zabiegu leczniczego - PIT - rozliczenia pit, formularze, ulgi podatkowe, korekty - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
Będzie może artykuł o tym jak się prezentuje ulga dla dzieci? Przydałoby się...
OdpowiedzUsuń