Rozliczenie roczne emeryta czy rencisty nie osiągający innych przychodów.
Mają oni dwie możliwości do wyboru :- uznać, że przekazany przez ZUS PIT 40A stanowi jego rozliczenie roczne bądź
- sporządzić własne zeznanie roczne na druku PIT 37.
Pierwsza wygodna i jak się okazuje zgodnie z wyrokiem NSA z 9 listopada 2012 r., II FSK 628/11 dająca w przyszłości możliwość korygowania tego rozliczenia (więcej w artykule gazety podatkowej).
Druga bardziej uciążliwa ale pozwalająca na pełniejsze skorzystanie ze swych uprawnień obywatelskich. Po pierwsze, daje możliwość skorzystania z ulg podatkowych takich jak np. ulga z tytułu niepełnosprawności. Co prawda wymaga posiadania orzeczonego jednego z trzech stopni niepełnosprawności ale który emeryt nie może powiedzieć, że jest już nie w pełni sprawny?
Dysponując dokumentacją medyczną i wolnym czasem może udać się ze stosownym wnioskiem do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności .
Po drugie, pozwala na decyzję o przeznaczeniu 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego - co uważam za podstawowy test na postawę obywatelską. Tylko bezpośrednia troska o innych może skutkować poczuciem wspólnoty a chyba o to powinno chodzić.
Dlatego jeśli chcesz skorzystać z tej drugiej opcji, oferuję pomoc. Po przesłaniu scana PIT 4OA przygotuję PIT 37 w wersji do wysyłki przez internet bez wykorzystywania podpisu kwalifikowanego (tylko za pomocą danych autoryzujących).
Jeśli przekazanie 1% będzie jedynym celem tej usługi,to wykonam ją nieodpłatnie zaś w przypadku gdy pojawią się ulgi lub inne przychody to cena dla emerytów i rencistów wyniesie zaledwie 20zł.
Wyrok NSA z 9 listopada 2012 r., II FSK 628/11
Emeryt może skorygować PIT wypełniony przez ZUS - GP Podatki - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz