Handel niezależnie czy na targowisku, w sklepie czy w internecie, jeżeli jest prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły, stanowi objaw prowadzenia działalności gospodarczej zarówna zgodnie z ustawą o podatku dochodowym jaki i o podatku od towarów i usług.
Ciągle wielu uważa, że internet zapewnia anonimowość a wszelkie objawy aktywności w nim są oderwane od naszego życia w tak zwanym "realu". Nic bardziej mylnego, jeśli nie jesteś wprawnym cyberprzestępcą to określenia miejsca i urządzenia dla fachowców jest dziś łatwiejsze niż szukanie na mapie sklepu. Zaś określenia "zorganizowany i ciągły" są nieostre i już kolejna sprzedaż może zostać potraktowana jako wypełniająca te znamiona. To, że nie dokonałeś formalnej rejestracji raczej może zaszkodzić niż służyć jako wytłumaczenie.Istnieją dziś wyspecjalizowane jednostki UKS zajmujące się handlem w internecie. Więc cóż można zrobić kiedy jakiś czas temu wpadliśmy na pomysł aby dorobić się na drobnym handlu w internecie?
Można schować głowę w piasek, można również samemu ujawnić się równocześnie opodatkowując dochody. Pomocne może być zapoznanie się z warunkami zaniechania ukarania sprawcy przestępstwa karno-skarbowego zawartymi w art. 16. KKS . Zgodnie jego § 1. nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Ponadto zgodnie z § 2. przepis § 1 stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.
Handel w internecie: fiskus ściga osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej - GP Podatki - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz