Aby móc wykazać brak potrzeby dokonania korekty podatku od towarów i usług warto by było dysponować dowodami zapłaty za faktury zakupowe których termin płatności minął po 04 sierpnia 2012r.
Ponieważ w sytuacji gdy organ podatkowy stwierdzi, że podatnik nie dokonał korekty wynikającej z nieuregulowania należności z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze pomimo wystąpienia obowiązku, ustali mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku z tych faktur.Czyli zaczynamy prowadzić księgowość uproszczoną w postaci PKPiR uzupełnioną o analitykę rozliczeń z kontrahentami, a to już blisko do ksiąg rachunkowych.
W przepisach przejściowych do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, która to wprowadziła zmiany do ustawy o VAT, m.in. w tym zakresie określono, że znowelizowane przepisy mają zastosowanie do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność zostanie uprawdopodobniona według nowych zasad po dniu 31 grudnia 2012 r. Tak więc jeżeli 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie czy na fakturze minie w 2013 r., dłużnik musi skorygować odliczony VAT. Zatem obowiązek ten obejmie nieuregulowane należności wynikające z faktur, których termin płatności przypadł w dniu 4 sierpnia 2012 r. i później.
Korekta VAT od niezapłaconych faktur już w rozliczeniu za styczeń - GazetaPodatkowa.pl - GOFIN Wydawnictwo Podatkowe
Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2013 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz