Zmiany w interpretacji normy podatkowej należy traktować jako regułę, zaś jej trwałość za zdarzenie nadzwyczajne a potwierdza to ten przypadek.
Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FPS 3/10), który orzekł, że w świetle art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w stanie prawnym obowiązującym w 2006 r. podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Dokonano twistu w interpretacji tego zagadnienia, co skutkowało wieloma tysiącami korekt zarówna faktur jak i deklaracji zarówno u leasingodawców jak i leasingobiorców.Dnia 17-01-2013 przez Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-224/11 BGŻ Leasing przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie) ponownie sprawa została ustawiona na nogach. Ww wyrok mówi - ubezpieczenie przedmiotu leasingu oraz leasing to co do zasady usługi odrębne. Uzasadniał, że mimo iż ubezpieczenie ułatwia korzystanie z leasingu, to jest ono dla leasingobiorcy celem samym w sobie. W związku z umową leasingu korzystający ma obowiązek ubezpieczyć przedmiot umowy, a więc np. samochód, i może wybrać ubezpieczyciela. Za odrębnym traktowaniem tych usług przemawia też sposób fakturowania i taryfikacji obu świadczeń oraz to, że umowa leasingu nie może zostać rozwiązana z powodu braku zapłaty należności za ubezpieczenie.
Czyli znowu kilka tysięcy korekt, ale też wznowienia postępowań zakończonych prawomocnymi decyzjami. Show must go on, przy czym bawią się prawnicy i księgowi. A wystarczyło by NSA zadał pytanie do ETS przed swoją uchwałą.
Ubezpieczenie przedmiotu leasingu podlega zwolnieniu z VAT - GP Podatki - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
I FPS 3/10 - Uchwała NSA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz