Wyrok o charakterze nowatorskim, zmieniający podejście do kosztów ponoszonych przed rozpoczęciem działalności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygnatura akt: I SA/Po 896/12) ocenia, że charakter odbytej przez skarżącego aplikacji radcowskiej, będącej specjalistycznym szkoleniem zawodowym, przygotowującym do wykonywania zawodu radcy prawnego i stanowiącym ustawowy warunek uzyskania uprawnień zawodowych oraz możliwości podjęcia działalności w formie kancelarii radcy prawnego, przemawia za uznaniem tychże wydatków za racjonalne i uzasadnione gospodarczo, których poniesienie nie tylko może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z planowanej działalności, ale jest wręcz nieuniknione dla ich osiągnięcia. W żadnym względzie nie można uznać natomiast, aby wydatki te miały charakter osobisty. Aplikacja radcowska stanowi bowiem szkolenie dodatkowe, niestanowiące typowego etapu edukacji (jak, np. studia magisterskie) podnoszącego ogólny poziom wiedzy i wykształcenia. Jej podstawowym celem jest bowiem uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego (zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o radcach prawnych oraz art. 35 pkt 4 tej ustawy, przewidującym obowiązek aplikantów radcowskich przystąpienia do egzaminu radcowskiego) i możliwości prowadzenia działalność gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego. Podobnie proces uzyskiwania uprawnień doradcy podatkowego, jest również niezbędny do rozpoczęcia działalności w charakterze kancelarii doradcy podatkowego. Co oznacza, że także znajdzie odzwierciedlenie w przychodach. Dlatego też wydatki te nie powinny obciążać przyszłego przedsiębiorstwa, a winny stanowić koszty uzyskania przychodów.
Rozwijając tezy tego wyroku, wszelkie wydatki poniesione po zakończeniu nauki (prowadzonej zgodnie z przepisami o systemie oświaty lub o szkolnictwie wyższym) a ukierunkowane na uzyskanie uprawnień zawodowych dające uprawnienie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów w późniejszej działalności gospodarczej w której będą wykorzystywane.
Niestety to raczej precedens niż reguła a nasze prawo nie żywi się precedensami a jedynie pozwala powoływać się na nie w odrębnych postępowaniach.
I SA/Po 896/12Prawnik po ukończeniu aplikacji obniży przychód o wydatki na szkolenie | rp.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz