To kolejny sygnał wskazujący na to, że coraz częściej organy podatkowe utrudniają wykorzystanie instytucji interpretacji indywidualnej.
Z własnej praktyki mogę wskazać, że spotkam się z obstrukcją wręcz uniemożliwiającą praktyczne skorzystanie z instytucji interpretacji podatkowej. Wśród najczęściej stosowanych metod, jest taka która zmusza podatnika do samodzielnego ocenienia swoje sytuacji prawnej z dopasowaniem jej w opisie stanu faktycznego wprost do normy o którą pytamy. Dzieje się to poprzez wezwanie do uzupełnienia stanu faktycznego tak precyzującego pytania aby sam podatnik był zmuszony do oceny prawnej.Na szczęście odmienne stanowisko można znaleźć w orzeczeniach sądów administracyjnych, i tak np z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 7 lipca 2010 r. (sygn. I SA/Bd 440/10)
"W doktrynie wskazuje się, że leżący po stronie zainteresowanego obowiązek przedstawienia wyczerpującego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego nie powinien budzić wątpliwości. Wymaga podkreślenia, że podany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będzie stanowić jedyną podstawę faktyczną wydanej interpretacji i tym samym wyznaczy granice, w jakich interpretacja będzie mogła wywołać określone w ustawie skutki prawne. Obowiązek zainteresowanego przedstawienia stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego nie powinien być pojmowany zbyt rygorystycznie. Za wystarczające można by uznać, że będzie on spełniony, jeżeli zainteresowany w jasny sposób wskaże przedmiot swoich wątpliwości. Należy przyjąć, że w tym przypadku nie chodzi o pełną ocenę prawną przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego, lecz o zrozumiałe przedstawienie zagadnienia, które w ocenie wnioskodawcy wymaga wyjaśnienia. Od zainteresowanego bowiem nie można wymagać pełnej kompetencji w tej sprawie. Celem wprowadzenia rozważanego rozwiązania jest wyjaśnienie problemu prawnego przez organ podatkowy, a nie przez samego wnioskodawcę (S. Babiarz, B. Dauter, B. Gruszczyński, R. Hauser, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek, Ordynacja podatkowa – komentarz, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, W-wa 2007, s.100)."
Ale czy to stanowisko sądu przetrwa kryzys gospodarczy?
Interpretacje podatkowe: Fiskus żąda uprawdopodobnienia zdarzenia przyszłego | rp.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz