Wartość rynkowa zdefiniowana w ustawach podatkowych stanowi de facto główny element podważający ceny transakcji będące podstawą opodatkowania.
Sprawa dotyczy co prawda PCC ale definicje wartości rynkowej znajdziemy również w innych ustawach podatkowych. Ta w ustawie o podatku od czynności prawnych brzmi następująco: "wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów" i jest reprezentatywna dla pozostałych ustaw podatkowych. Wyrok zapadł jednak przy założeniu stosowania przepisu z dnia sprzedaży, który brzmiał wtedy "wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia " Dlatego warto zapoznać się z tezą NSA uszczegóławiając interpretację tej definicji argumentując za skarżącym " że Kraków podzielony jest na wiele dzielnic, więcej niż cztery. Tym samym organ nieprawidłowo zaakceptował wycenę biegłego, która nie odzwierciedlała średniej ceny nieruchomości w Krakowie. Zdaniem sądu dla obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży nieruchomości organy podatkowe powinny brać pod uwagę przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości, a jeśli ta podzielona jest na wiele dzielnic, to badaniu powinny podlegać wszystkie rejony miasta, a nie tylko wybrane dzielnice. "Osobiście obawiam się, że organy podatkowe będą selektywnie stosowały to stanowisko NSA . W mojej opinii dzisiejsza definicja wskazuje że, określając wartość rynkową należy jednak dążyć do jak najwierniejszego odzwierciedlenia faktycznej przeciętnej wartości transakcyjnej w danych realiach. W których lokalizacja w ramach danej miejscowości ma kapitalne znaczenie. Zaś podejście zgodne ze starą definicją preferuje sprzedających lokale w centrach miast a krzywdzi tych z dzielnic zaniedbanych.
Sprzedaż nieruchomości: PCC od średniej ceny mieszkań we wszystkich dzielnicach - GP Podatki - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
Wyrok NSA z 5 września 2012 r., sygn. akt II FSK 2377/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz