Zwrot podatku z zagranicy wywołuje zazwyczaj skutki w rozliczeniach podatkowych za rok w którym ten zwrot uzyskaliśmy.
Bardzo popularne są serwisy oferujące pomoc w zwrocie podatku pobranego przez płatników od naszych wynagrodzeń z pracy np. w Holandii. Oczywiście odzyskanie podatku zawsze jest mile widziane, ale trzeba znać konsekwencje tego zdarzenia.
Polska w swych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje dwie metody:
1) metodą wyłączenia z progresją, oraz
2) metodą proporcjonalnego odliczenia.
Nie wnikając w znaczenie tych rozwiązań, należy każdorazowo sprawdzić jaka jest stosowana dla naszych przychodów uzyskanych w danym kraju.
Holandia należy do państw gdzie zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek od przychodów z pracy podlega rozliczeniu metodą proporcjonalnego odliczenia. Dlatego gdy polski rezydent uzyskał dochód opodatkowany w Holandii, to w Polsce zapobiega się podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu poprzez odliczenie od polskiego podatku, obliczonego od całości dochodów tej osoby, podatku zapłaconego w Holandii, który proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w tym państwie. Ponadto koryguje się to poprzez zastosowanie tak zwanej "ulgi abolicyjnej"
Jednak jak twierdzi Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13146/13) zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy, jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Z powyższego przepisu wynika obowiązek dla polskiego podatnika, który otrzymał zwrot podatku zapłaconego za granicą, który został wcześniej odliczony od polskiego podatku dochodowego, uwzględnienia tego zwrotu w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał zwrot, poprzez doliczenie kwoty zwróconego podatku do podatku dochodowego w danym roku podatkowym.
Z tym poglądem można się zgadać lub nie ale niewątpliwie należy go uwzględniać jako oficjalne stanowisko organów podatkowych w tej sprawie.
Zwrot podatku z Holandii trzeba rozliczyć w PIT - PIT - rozliczenia pit, formularze, ulgi podatkowe, korekty - Gazeta Prawna - partner pracodawcy, narzędzie specjalisty
Odpowiedź Ministersta Finansów na interpelację poselską (nr 13146/13)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz